Itt vagyunk: Főoldal Aktuális Jelentkezés az ökogyülekezeti cím elnyerésére 2013-ban

Jelentkezés az ökogyülekezeti cím elnyerésére 2013-ban

Az ökogyülekezeti címre olyan gyülekezetek, egyházi közösségek, és intézmények jelentkezhetnek, akik önkéntes működésükkel, szemléletükkel aktívan tesznek a teremtett világ megóvásáért. Jelentkezni a www.okogyulekezet.hu honlapon található űrlap kitöltésével lehet. Jelentkezési határidő: szeptember 1. A címek kihirdetése: a 2013. szeptember 29. és október 6. között rendezett Teremtés hete ünnep keretein belül lesz.

Jelentkezés az ökogyülekezeti cím elnyerésére 2013-ban

Ökogyülekezeti cím plakettje

Az ökogyülekezetek önkéntes alapon betartják az alábbi alapvető célokat:

Alapvető célkitűzések.

Istentisztelet

1.    A közösség megünnepli a Teremtés hetét (szeptember utolsó vasárnapjától kezdődő hét).

2.    Egy évben legalább egyszer szabadtéri alkalmat (áhítatot, közös imádságot, éneklést) tartanak.

3.    Rendszeresen imádkoznak a teremtett világ megőrzéséért, amely része az istentiszteletnek.

Gyülekezeti közösség

1.    Hivatali ügyekben döntően csak újrapapírt használnak.

2.    Elsősorban elektronikus levelezést folytatnak, a levelezésben felhívják a figyelmet a felesleges nyomtatás elkerülésére.

3.    Közösségi rendezvényeken jelentősen csökkentik a műanyag flakonok, eldobható műanyag poharak és műanyag tányérok használatát, és a helyi termékeket pl. házi sütemény, saját készítésű gyümölcslé, szörp stb. részesítik előnyben.

4.    Amennyiben van kertje a közösségnek, akkor részt vesz a természetes génbank megőrzésében: http://www.okogyulekezet.hu/moodle/mod/forum/discuss.php?d=9

5.   Igyekeznek részt venni a kistermelőket és fogyasztókat összekötő Egyháztáji (http://www.egyhaztaji.hu) vagy Luther Market programban.

Az Ökogyülekezeti díj olyan ökogyülekezeteknek adható, akik az alapvető célkitűzéseken túl három éven keresztül megvalósítanak egy általuk megfogalmazott teremtésvédelmi célkitűzést és programot.

Az Ökogyülekezeti díjat egy közösség három évre kap meg, amely egy logóban és egy iparművészeti alkotásban fejeződik ki. Ez idő alatt jogosult a közösség arra, hogy honlapjukon, intézményeikben közzé tegyék ezt a címet. Ötleteket várunk az info@okogyulekezet.hu címre.

Az Ökogyülekezeti díjra a www.okogyulekezet.hu honlapon lehet jelentkezni. (Űrlap letölthető innen)

Jelentkezési határidő: 2013. szeptember 1.

A címek kihirdetése: 2013. szeptember 29-október 6. a Teremtés hetén.

Az ökogyülekezeti cím adományozásáról az MRE Ökogyülekezeti Tanács és az MEE Ararát Munkacsoport által delegált bizottság dönt.

Az ökogyülekezeti cím megszerzéséhez a közösségnek vállalnia kell, hogy három éven keresztül teljesíti az ökogyülekezeti cím alapvető célkitűzéseit, és egy saját teremtésvédelmi programot dolgoz ki. A teremtésvédelmi programmal jó példát mutat a teremtett világ megőrzéséhez. A program fő szempontja az, hogy a helyi gyülekezeti közösség minél több tagja részt vegyen benne.

A következő formátum csak ajánlás, nem kötelező, a programalkotáshoz kívánunk segítséget, ötleteket nyújtani:

1.    Gyülekezet jelenlegi „teremtésvédelmi állapota”, állapotfelmérés:

- teológia értelmben vett öko- állapot

1.    imádkozás, liturgia, stb..

2.    rendszeres előadás megbeszéléssel, fórumok….

3.    tanulmány vagy könyv ismertetése

2.    Gyülekezet adottságai, lehetőségei:

- fizikai /gyakorlati értelemben vett öko állapot

1.    épületek -gyülkezeti ház/terem energetikai -világítás, fűtés, szigetelés - állapota; mit kívánnak tenni a jobb állapot eléréséhez,

2.    épületekben mennyire takarékos a vízfogyasztás; mit kívánnak tenni a jobb állapot eléréséhez,

3.    gyülekezetben hogyan valósul meg a hulladékgyűjtés, van-e szelektív hull., biológia hull. komposztálás stb., mit kívánnak tenni a jobb állapot eléréséhez,

4.    templomkert állapota, növények (fák, cserjék, virágok) állapota, mit kívánnak tenni a jobb állapot eléréséhez,

5.    madáretetők kihelyezése a templomkertben, és madárodúk

3.    Gyülekezeti közösség

- közösségi értelemben vett öko-tudatos állapota, jelenlegi állapota és jövőbeni tervek

1.    gyermekekkel való foglalkozás, ifjúsági munka, ökotábor stb,

2.    gyülekezeti kiscsoportok,

3.    lehetőség szerint minden korosztállyal értessük meg az ökogyülekezet, a teremtésvédelmi gondolkodás és szemlélet fontosságát,

4.    testvérgyülekezeti kapcsolatok, hazai, kárpát-medencei, nemzetközi kapcsolatokban is jelenjen meg a teremtésvédelmi gondolat.

« 2017. augusztus »
augusztus